Yönetim Kurulu

ahmet-akca Ahmet Akça – Yönetim Kurulu Başkanı
1956 yılı doğumlu Ahmet Akça, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. Ahmet Akça, 2013’ün Mart ayından beri Turkcell yönetim kurulu başkanlığı ve denetim komitesi başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Ahmet Akça, 1980-1988 yılları arasında cam ve gıda sektörlerinde Dış Ticaret Müdürü olarak görev aldı. 1988’de Uluslararası bir Dış Ticaret Şirket’inde üstlendiği Genel Müdürlük görevini 1992 yılına kadar sürdürdü. Daha sonra kendi işini kurdu ve halen bu işi yürütmektedir. Ahmet Akça, lojistik hizmetleri veren Akça Lojistik Hizmetleri ve Ticaret A.Ş’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Ocak 2010’da Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin kuruluşunda Mütevelli Heyeti üyesi olarak yer alan Akça, Kasım 2011’den bu yana aynı üniversitede Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görev yapmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde eğitimine bir süre devam eden Akça, Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi bölümünden mezun olmuştur.


atilla-koc Atilla Koç – Yönetim Kurulu Üyesi
1946 yılı doğumlu Atilla Koç, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. Atilla Koç, 2013’ün Mart ayından beri Turkcell yönetim kurulu üyeliği ile Denetim Komitesi üyeliği görevlerini yürütmektedir. İçişleri Bakanlığı’nda Bakanlık Müşavirliği, Konya Emniyet Müdürlüğü görevlerinden sonra, sırasıyla Ulubey, Nusaybin, Bayındır’da Kaymakam olarak çalıştı. Siirt ve Giresun’da Vali olarak görev yaptı. Başbakanlık Müsteşarlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği ve Merkez Valiliği görevlerinde bulundu. Daha sonra TBMM 22. ve 23. Dönem AKP Aydın milletvekilliği, 59. Hükümet’te Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini yürüttü. Koç, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur.


bekir-pakdemirliBekir Pakdemirli – Yönetim Kurulu Üyesi
1973 yılı doğumlu Bekir Pakdemirli, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. Bekir Pakdemirli, 2013’ün Ağustos ayından beri Turkcell yönetim kurulu üyeliğisidir. Sayın Pakdemirli, son 10 yılda çok uluslu bir şirketin Ortadoğu Bölge Müdürlüğü, İzmir’de bir seramik firması ve halka açık bir gıda firmasının Genel Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir. Halen, Albaraka Türk Katılım Bankası yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra, McCain firmasının İş Geliştirme Müdürlüğü’nü yürütmekte olup, şirketlere yönetim, verimlilik ve yeniden yapılanma danışmanlığı vermektedir. Pakdemirli, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler yapmış ve halen bu görevlerine devam etmektedir. Tarkem – Tarihi Kemeraltı A.Ş yönetim kurulu üyeliğinin yanında, Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli üyeliğini, ve Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği’nin üyeliğini sürdürmektedir. Kendisi Bilkent Üniversitesi, İşletme Fakültesi’ndeki Lisans eğitiminin ardından Başkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Halen Celal Bayar Üniversitesi İktisat bölümünde doktora yapmaktadır.


erik-belfrageErik Jean Christian Antoine Belfrage – Yönetim Kurulu Üyesi
1946 yılı doğumlu Erik Jean Christian Antoine Belfrage, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. Erik Jean Christian Antoine Belfrage, 2013’ün Eylül ayından beri Turkcell yönetim kurulu üyesidir. Sayın Belfrage, 1970 ve 1980’lerde Cenevre, Washington, Bükreş, Beyrut ve Paris’te İsveç diplomatı olarak çalıştı. Sayın Belfrage, 1987’den beri SEB’de Genel Müdür Yardımcılığı, Dr. Peter Wallenberg’in kişisel danışmanlığını yapmaktadır. 1997 yılında ise Investor AB’ye yönetici olarak atanmış ve aynı zamanda Investor AB yönetim kurulu başkanı Jacob Wallenberg ve SEB’in yönetim kurulu başkanı Marcus Wallenberg’in danışmanı olarak görevyapmaktadır. 2012 yılında İskandinav şirketlere danışmanlık veren Consilio International AB adlı bir danışmanlık şirketi kurmuş olup yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Sayın Belfrage, çeşitli kurul ve komisyonların yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir. Sayın Belfrage, Stockholm Ekonomi Üniversitesi’nden MBA derecesi almıştır.


kaan-terziogluMuhterem Kaan Terzioğlu – Yönetim Kurulu Üyesi
1968 yılı doğumlu Muhterem Kaan Terzioğlu, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. Kaan Terzioğlu 2015’in Nisan ayından beri Turkcell Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Profesyonel iş hayatına 1990 yılında Arthur Andersen Türkiye’de Bağımsız Denetim Uzmanı ve Mali Müşavir olarak başlayan Terzioğlu, 1992 yılında Arthur Andersen ABD’de Bilişim Stratejileri ve Güvenliği Uzmanı, 1994 yılında Arthur Andersen Belçika’da Bilgi Yönetimi ve Dijital Strateji Hizmetleri Lideri, 1998 yılında Arthur Andersen Türkiye’de Danışmanlık Hizmetleri Türkiye Operasyonları Başkan Yardımcısı olarak çalışmıştır. 1999-2012 yılları arasında Cisco Systems Brüksel ofisinde sırasıyla, EMEA Bölgesi e-ticaret Strateji Takım Lideri, EMEA Bölgesi İleri Teknoloji Satış Direktörü, Teknoloji Pazarlama Organizasyonu Yönetici Direktör, EMEA ve Orta ve Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı görevlerini üstlenmiştir. Terzioğlu, 3 Nisan 2012-1 Nisan 2015 tarihleri arasında Akbank, Aksigorta A.Ş., Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. ve Carrefoursa A.Ş.’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Muhterem Kaan Terzioğlu Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.


serhat-demirİzzet Serhat Demir – Yönetim Kurulu Üyesi
1974 yılı doğumlu İzzet Serhat Demir, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. Serhat Demir 2015’in Mayıs ayından beri Turkcell Hukuk ve Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 1997 yılında Dun&Bradstreet’de kariyerine başlamıştır. Yıldız Holding ve Çalık Holding bünyesinde hukuk müşavirliği ve çeşitli hukuk yöneticiliği pozisyonları üstlenmiştir. Geçmişte Çalık Holding A.Ş. ve Albtelecom ShA şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenen Demir, halihazırda Banka Kombetare Tregtare ShA ve Aktif Yatırım Bankası A.Ş şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlayan Serhat Demir, İşletme yüksek lisansına sahiptir.


ilter-terziogluİlter Terzioğlu – Yönetim Kurulu Üyesi
1966 yılı doğumlu İlter Terzioğlu, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. İlter Terzioğlu, 2003 yılında Turkcell’e İş Stratejileri, Regülasyon ve Risk Konsolidasyonu Bölüm Başkanı olarak katılmıştır. Ekim 2015 itibarıyla Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. Bu göreve atanmadan önce Strateji Fonksiyonuna bağlı Uluslararası İşler Grup Başkanı olarak görev yapmaktaydı. Turkcell’de daha önce Uluslararası İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı Vekili, Stratejik Projeler Genel Müdür Yardımcılığı ve Şebeke Operasyonları Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. Terzioğlu, Turkcell grup şirketleri Show TV ve Superonline’da Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. 1994 – 2002 yılları arasında Ericsson Türkiye’de Turkcell’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. İlter Terzioğlu İstanbul Üniversitesi Ekonometri Bölümü’nden mezun olmuştur.