Hakkımızda

Yönetim Kurulu

ahmet-akcaAhmet Akça – Yönetim Kurulu Başkanı
1956 yılı doğumlu Ahmet Akça, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. Ahmet Akça, 2013’ün Mart ayından beri Turkcell yönetim kurulu başkanlığı ve denetim komitesi başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Ahmet Akça, 1980-1988 yılları arasında cam ve gıda sektörlerinde Dış Ticaret Müdürü olarak görev aldı. 1988’de Uluslararası bir Dış Ticaret Şirket’inde üstlendiği Genel Müdürlük görevini 1992 yılına kadar sürdürdü. Daha sonra kendi işini kurdu ve halen bu işi yürütmektedir. Ahmet Akça, lojistik hizmetleri veren Akça Lojistik Hizmetleri ve Ticaret A.Ş’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Ocak 2010’da Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin kuruluşunda Mütevelli Heyeti üyesi olarak yer alan Akça, Kasım 2011’den bu yana aynı üniversitede Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görev yapmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde eğitimine bir süre devam eden Akça, Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi bölümünden mezun olmuştur.


atilla-kocAtilla Koç – Yönetim Kurulu Üyesi
1946 yılı doğumlu Atilla Koç, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. Atilla Koç, 2013’ün Mart ayından beri Turkcell yönetim kurulu üyeliği ile Denetim Komitesi üyeliği görevlerini yürütmektedir. İçişleri Bakanlığı’nda Bakanlık Müşavirliği, Konya Emniyet Müdürlüğü görevlerinden sonra, sırasıyla Ulubey, Nusaybin, Bayındır’da Kaymakam olarak çalıştı. Siirt ve Giresun’da Vali olarak görev yaptı. Başbakanlık Müsteşarlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği ve Merkez Valiliği görevlerinde bulundu. Daha sonra TBMM 22. ve 23. Dönem AKP Aydın milletvekilliği, 59. Hükümet’te Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini yürüttü. Koç, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur.


erik-belfrageErik Jean Christian Antoine Belfrage – Yönetim Kurulu Üyesi
1946 yılı doğumlu Erik Jean Christian Antoine Belfrage, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. Erik Jean Christian Antoine Belfrage, 2013’ün Eylül ayından beri Turkcell yönetim kurulu üyesidir. Sayın Belfrage, 1970 ve 1980’lerde Cenevre, Washington, Bükreş, Beyrut ve Paris’te İsveç diplomatı olarak çalıştı. Sayın Belfrage, 1987’den beri SEB’de Genel Müdür Yardımcılığı, Dr. Peter Wallenberg’in kişisel danışmanlığını yapmaktadır. 1997 yılında ise Investor AB’ye yönetici olarak atanmış ve aynı zamanda Investor AB yönetim kurulu başkanı Jacob Wallenberg ve SEB’in yönetim kurulu başkanı Marcus Wallenberg’in danışmanı olarak görevyapmaktadır. 2012 yılında İskandinav şirketlere danışmanlık veren Consilio International AB adlı bir danışmanlık şirketi kurmuş olup yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Sayın Belfrage, çeşitli kurul ve komisyonların yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir. Sayın Belfrage, Stockholm Ekonomi Üniversitesi’nden MBA derecesi almıştır.serhat-demirİzzet Serhat Demir – Yönetim Kurulu Üyesi
1974 yılı doğumlu İzzet Serhat Demir, Şirket yönetim kurulu üyeliğine 1 Ağustos 2016 tarihinde seçilmiştir. Serhat Demir 2015’in Mayıs ayından beri Turkcell Hukuk ve Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 1997 yılında Dun&Bradstreet’de kariyerine başlamıştır. Yıldız Holding ve Çalık Holding bünyesinde hukuk müşavirliği ve çeşitli hukuk yöneticiliği pozisyonları üstlenmiştir. Geçmişte Çalık Holding A.Ş. ve Albtelecom ShA şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenen Demir, halihazırda Banka Kombetare Tregtare ShA ve Aktif Yatırım Bankası A.Ş şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlayan Serhat Demir, İşletme yüksek lisansına sahiptir.